Sworznie do koparek ? niewielkie elementy o wielkim znaczeniu - d-tonacja.com.pl

Sworznie do koparek ? niewielkie elementy o wielkim znaczeniu

Sprawna koparka to jedna z najważniejszych maszyn budowlanych na każdym placu budowy. Aby pracowała wydajnie i bezawaryjnie, należy dbać o te elementy, które zużywają się najszybciej. A są nimi, między innymi, sworznie do koparek – od ich wytrzymałości zależy bezproblemowe użytkowanie łyżki i utrzymywanie jej w różnych położeniach.


Czym są sworznie do koparek?


Sworzeń jest niewielkim elementem w kształcie walca, wykonanym najczęściej ze stali nierdzewnej. Mocowany jest w tulei, metalowym pierścieniu, który odpowiada za połączenie poszczególnych elementów w łyżce koparki. Podczas codziennej pracy sworznie narażone są na wysokie obciążenia i nieustanne tarcia, a co za tym idzie – nalezą do tych elementów, które szybko ulegają uszkodzeniom. Zużyte sworznie obniżają wydajność pracy, powodują dodatkowe awarie, mogą być również zagrożeniem dla bezpieczeństwa i higieny pracy. Każdy operator koparki powinien więc na bieżąco monitorować stan zużycia sworzni i w razie potrzeby wymienić je na nowe.


Najważniejsze parametry przy zakupie sworzni


Aby sworznie do koparek działały sprawnie i bezawaryjnie, powinny być przede wszystkim dopasowane do konkretnej maszyny budowlanej. Istotne są takie parametry, jak średnica i długość. Z tym zwykle nie ma problemu – wybór rozmiarów sworzni jest na tyle duży, że szybko można dobrać rozwiązanie do danego modelu koparki czy typu łyżki. Bardzo ważnym parametrem jest również jakość stali, a konkretnie jej twardość. Sworznie wykonane ze zbyt miękkiej stali będą zużywały się szybciej, natomiast zbyt twarde – mają tendencję do pękania w czasie pracy. Optymalne parametry dotyczące twardości stali to 50-60 HRC. Informacje dotyczące twardości stali zawsze są podawane przez producenta w parametrach technicznych, można więc łatwo sprawdzić, czy wybrany sworzeń odpowiada oczekiwaniom.


Regularne smarowanie


Sprawność i wydajność sworzni w czasie pracy w dużym stopniu zależy od stopnia ich nasmarowania. Jeśli pracują na sucho, jest oczywiste, że bardzo szybko się użyją. Dobry wybór i odpowiedni montaż sworzni to za mało, aby mieć gwarancję wydajnej pracy. Nawet najlepszej jakości produkt nie sprawdzi się, jeśli nie będzie miał zapewnionego odpowiedniego poziomu smarowania. Kupując sworznie, warto więc zaopatrzyć się w specjalny smar do nich, który należy stosować regularnie, a nie jedynie raz na jakiś czas. Smarowanie nie jest też dobrym pomysłem dopiero w momencie, gdy sworznie zaczną powodować problemy związane z ich nadmiernym zużyciem. Wtedy lepiej jest wymienić je na nowe i zadbać o ich systematyczne smarowanie.


Warto wybierać najwyższą jakość


Sworznie do koparek wpływają na jakość pracy maszyny budowlanej. Ich szybkie zużycie i konieczność wymiany w oczywisty sposób powodują przestoje w pracach. Niewielkie elementy mogą więc wywołać spore zamieszanie, jeśli będą słabej jakości lub operator nie zadba o ich regularny przegląd. Wysoka jakość i doskonałe parametry techniczne są więc w przypadku sworzni niezbędnym czynnikiem zapewniającym sprawną i wydajną pracę. Na tego rodzaju elementach nie należy oszczędzać. Wybierajmy produkty pochodzące od renomowanych, sprawdzonych producentów, którzy oferują sworznie do koparek najwyższej jakości, o właściwych parametrach technicznych oraz posiadające wszelkie niezbędne certyfikaty i atesty. Co prawda, nawet najlepsze sworznie nie są długowieczne, ale są zdecydowanie bardziej trwałe i wytrzymałe, wolniej się ścierają, a co za tym idzie – nie powodują częstych przestojów podczas prac budowlanych.

Słowa kluczowe:sworznie do koparek,