Czym są żaluzje zewnętrzne i jakie są ich rodzaje? Zalety i wady

Żaluzje zewnętrzne są coraz częściej stosowane przez inwestorów prywatnych, właścicieli budynków użyteczności publicznej oraz właścicieli domów. Na rynku są trzy rodzaje żaluzji zewnętrznych ze względu na sposób montażu i umieszczenia skrzynki. Czym są żaluzje zewnętrzne i jakie są ich rodzaje? Jakie są ich wady i zalety?
Czym są żaluzje zewnętrzne i jakie są rodzaje?
Żaluzje zewnętrzne to instalacje montowane na zewnętrznej stronie okna. Ich zadaniem jest ochrona przed słońcem i hałasami, a także ochrona przed włamaniami. Wyróżnia się trzy rodzaje żaluzji zewnętrznych, które mogą być obsługiwane manualnie lub automatycznie. Skrzynka, z której wysuwa się żaluzja, może być ukryta pod elewacją lub zainstalowana nad elewacją, lub oknem. Wyróżnia się trzy rodzaje żaluzji zewnętrznych:
żaluzje nadstawne nakładane- wyróżniają się skrzynką wykonaną z tworzywa oraz pokrywą, która znajduje się wewnątrz lokalu. Przy zastosowaniu takich żaluzji zewnętrznych należy uwzględnić je podczas wykonywania projektu budynku. W istniejących już budynkach możliwy montaż jest tylko i wyłącznie przy wymianie stolarki okiennej,
żaluzje podtynkowe- w swojej budowie posiadają skrzynkę wykonaną z aluminium i pokrywę rewizyjną zamontowaną na zewnątrz nieruchomości. Żaluzje są instalowane przed oknem, na prowadnicach, które zostają zatwierdzone do ramy okna. Na etapie projektowania budynku lub jego adaptacji określa się sposób montażu takich żaluzji,
żaluzje natynkowe, lub inaczej zwane elewacyjnymi- w swojej budowie posiadają w pełni widoczną, aluminiową skrzynkę w raz z umieszczoną na zewnątrz budynku pokrywą rewizyjną. Tego rodzaju żaluzje nie są brane pod uwagę podczas projektowania domu, ponieważ można je zainstalować w każdym momencie. Ten rodzaj żaluzji cieszy się największą popularnością wśród klientów.
Zalety i wady żaluzji zewnętrznych
Żaluzje zewnętrzne jak każde inne produkty mają swoje wady i zalety. Główną zaletą oraz zadaniem żaluzji zewnętrznych jest ochrona przed nagrzewaniem się pomieszczeń. Ta zaleta wpływa ogromnie na komfort ludzi w pomieszczeniach, ponieważ badania wykazały, że taka żaluzja może obniżyć odczuwalną temperaturę w pokoju o nawet 7°C. To idealna opcja na upalne dni, gdyż daje ogromną ulgę domownikom, szczególnie w tych najbardziej nasłonecznionych pomieszczeniach. Natomiast zimą żaluzje pełnią funkcję izolatora i zatrzymują ciepło w budynku. Zainstalowanie takich żaluzji może zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Żaluzje zewnętrzne to idealne rozwiązanie dla osób, mieszkających w pobliżu ruchliwych dróg. W nocy czy za dnia chronią przed hałasem, redukując przy tym zewnętrzne dźwięki o nawet dziesięć decybeli. To świetny wybór dla rodzin z małymi dziećmi i dla osób zapracowanych, które potrzebują wypoczynku. Poza tym żaluzje zewnętrzne pełnią funkcje antywłamaniowe i świetnie chronią okna przed np. gradobiciem lub wichurą. Wadą żaluzji zewnętrznej jest brak elastyczności, ponieważ nie ma możliwości sterowania kątem nachylenia pancerzu w stosunku do okna. Żaluzje zewnętrzne to złe rozwiązanie dla osób, którym zależy na dużych przeszkleniach bez podziałów, ponieważ maksymalna powierzchnia żaluzji jest uzależniona od producenta. Średnia powierzchnia żaluzji może wynosić około ośmiu metrów kwadratowych, co jest niekomfortowe w przypadku okien przesuwnych.
Jak widać, wyżej wymienione zalety skłaniają coraz więcej osób do montażu żaluzji zewnętrznych. Sprawdzą się latem i zimą, i będą chronić przed chłodem i nadmiernym gorącem. Wiele zalet oraz nieliczne wady skłaniają coraz więcej ludzi do zamontowania tych świetnych urządzeń.
Słowa kluczowe:żaluzje zewnętrzne,